×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۱۵ آذر - ۱۳۹۸  
true
false

مهدی ایزدی چهارشنبه در گفتگو با خبرنگار فصل پویش از ساری گفت: ثبت جهانی مجموعه فرهنگی، تاریخی فرح آباد جزء برنامه‌های میراث فرهنگی است.

معاون میراث فرهنگی مازندران با اشاره به آغاز هفته میراث فرهنگی از ۲۸ اردیبهشت اظهار کرد: اجرای سنت‌های فرهنگی با شعار آینده و سنت از جمله برنامه‌های این هفته است.

ایزدی با اشاره به دوره شکل گیری شهر فرح آباد در دوره صفوی افزود: جایگاه تاریخی فرح آباد بسیار ویژه است.

وی با بیان اینکه میراث فرهنگی در حوزه اعتباری بسیار ضعیف است از شناسایی دو هزار و ۵۰۰ اثر تاریخی وطبیعی در استان خبر داد و گفت: بیش از ۷۰۰ اثر تاریخی استان ثبت شده است و همه آثار تاریخی نیازمند مرمت است.

معاون میراث فرهنگی مازندران به جایگاه ویژه مرکز فرهنگی فرح آباد اشاره و اضافه کرد: اگر بخواهیم در فرح آباد آجر روی آجر گذاریم باید از سازمان مرکزی مجوز بگیریم.

ایزدی ثبت جهانی مجموعه فرهنگی، تاریخی فرح آباد را از دیگر برنامه‌ها برشمرد و گفت: در فرح آباد آثار معماری فراوانی وجود دارد و نگاه به ثبت جهانی شدن جزو اولویت‌ها است.

معاون میراث فرهنگی مازندران ادامه داد: کار پژوهشی و کاوش کاخ جهان نما با پیگیری‌های صورت گرفته، در دستور کار قرار دارد، همچنین طرح مرمت و احیاء پل تاریخی، حمام و مسجد فرح آباد در دستور کارقرار دارد.

*پیشرفت بیش از ۸۰ درصد از مراحل بازسازی مسجد جامع ساری

ایزدی از پیشرفت بیش از ۸٠ درصد از مراحل بازسازی مسجد جامع شهر ساری خبر داد و گفت: پیش بینی می شود تا کمتر از ٢ ماه دیگر مسجد برای بهره برداری و استفاده عموم آماده شود.

وی با بیان اینکه با این حال تحویل پروژه بستگی به شرایط مختلف محیطی و مالی دارد؛ افزود: تمامی نیروها به صورت شبانه روزی در حال تلاش برای پایان پروژه مرمت و بازسازی هستند.

ایزدی از استقرار برخی از کارگاهها مانند کارگاه نجاری در مجموعه برای تسهیل و سرعت بخشی به فرایند بازسازی اشاره کرد و گفت: پیمانکاران تا کنون هیچ تاخیری در فعالیت خود نداشته اند.

معاون میراث فرهنگی، همچنین اظهار داشت: میراث فرهنگی و تیم بازسازی تلاش کرده است که بخش های تاریخی بنا که از آتش سوزی به جای مانده حفظ شود و تکمیل بنا بر روی همان اسکلت انجام شود.

ایزدی افزود : تلاش ما بر این است که مسجد جامع به همان زمان پیش از آتش سوزی باز گردد و در فرآیند بازسازی نیز جز سیستم تاسیساتی، از مصالح بومی و سنتی استفاده شده است و هیچ چیزی به مجموعه اضافه نشده است.

معاون میراث فرهنگی با اشاره به این که آتش سوزی ناشی از تاسیسات غیر اصولی بوده است، افزود: در بازسازی جدید از بروزترین تاسیسات الکترونیکی استفاده شده است و برای جلوگیر یاز اتفاق قبلی به جای استفاده از دیواره ها و سقف برای عبور کابل ها و اتصالات، همگی از طریق کف انجام شده است.

وی گفت: تمامی مصالح نیز به عایق های نسوز و مقاوم در برابر آتش مجهز شده اند که در صورت چنین حوادثی خسارت ها به حداقل برسد.

ایزدی همچنین گفت : پیش بینی ما در سال گذشته برای هزینه بازسازی حدود ١٧٠ میلیارد ریال بود، اما با افزایش قیمت ها اکنون پیش بینی می شود بیش از ٢۵٠ میلیارد ریال تا پایان بازسازی مسجد جامع هزینه صرف شود.

وی افزود : تا کنون بیش از ١٠٠ میلیارد ریال برای بازسازی و مرمت مسجد جامع هزینه شده است و در این مسیر از اعتبارات استانی و ملی نیز بهره مند شده ایم.

معاون میراث فرهنگی بیشترین اعتبار هزینه شده را از منابع ملی عنوان کرد و گفت : به علت مشارکت چندین دستگاه از جمله میراث فرهنگی ، مسکن و شهرسازی ، اوقاف و ستاد بحران بیشترین کمک ها در سطح ملی بود.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true