×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۲۴ شهریور - ۱۳۹۸  
true
false

به گزارش خبرنگار فصل پویش از ساری، احمد حسین زادگان دوشنبه در نشست خبری جنگل های هیرکانی در سازمان میراث فرهنگی, صنایع دستی و گردشگری کشور ، بهره گیری از ظرفیت تشکل های مردم نهاد، رفع مشکل اقتصادی جنگل نشینان و تجهیز شدن جنگل های هیرکانی به نظارت های هوشمند را راهکارهای مناسب برای حفاظت از این عرصه ها به عنوان یکی از ذخایر و مواهب طبیعی کمیاب برشمرد.

استاندار مازندران  استفاده از ظرفیت های رسانه ای را برای نشان دادن نقاط قوت و ضعف در این حوزه مورد تاکید قرار داد و خواستار ورود جدی اصحاب رسانه با نگاه تخصصی و به دور از هرگونه جهت گیری خاص در این زمینه شد.

حسین زادگان  با اعلام اینکه بیشترین لکه های ثبت شده جنگل های هیرکانی متعلق به این استان است، توضیح داد: اگر چه با اجرای قانون تنفس جنگل های شمال که با مساعدت خوب دولت، مجلس و وزارت جهاد کشاورزی صورت پذیرفت، بهره برداری از جنگل های شمال با محدودیت رو به رو شده است، ولی این کار به خاطر اجرایی نشدن زیرساخت های لازم، قاچاق چوب از جنگل ها را نسبت به گذشته افزایش داده است.

وی یکی از زیرساخت های مورد نیاز و ضروری را افزایش نیروهای حفاظتی برشمرد و افزود: ما نه تنها برای حفاظت از این اراضی جنگلی با کمبود نیرو مواجه هستیم بلکه برای همین تعداد هم تامین اعتبار برای پرداخت دستمزدشان را داریم.

استاندار مازندران گفت: در شرایط فعلی برای هر یکهزار هکتار جنگل هیرکانی یک نیروی حفاظت جنگل (جنگلبان) داریم و سازمان جنگل ها و مراتع برای همین تعداد نیرو نیز با محدویت های مالی و اعتباری مواجه است.

حسین زادگان هشدار داد: این محدودیت ها در کنار اجرای قانون تنفس، قاچاق چوب را افزایش می دهد و باید راهکاری برای آن اندیشیده شود.

وی چاره اندیشی برای تامین اعتبار و نیروهای حفاظتی جنگل را ضروری دانست و تاکید کرد: در چنین شرایطی و تا رسیدن به زیرساخت های لازم، ما باید از تشکل های غیر دولتی و سمن های مرتبط که نیروهای مردمی هستند، برای حفاظت از جنگل ها استفاده کنیم، کما اینکه که وجود جنگل های هیرکانی نیز تا حد زیادی مرهون تلاش این تشکل های مردم نهاد و مردم منطقه است.

حسین زادگان گفت: برای پای کار آوردن بیشتر تشکل های مردم نهاد جهت حفاظت از جنگل های هیرکانی باید اعتباراتی پیش بینی شود که بتوانیم بخشی از مشکلات آنها را از محل این اعتبار که می تواند در قالب مشترک اعتبار ملی و استانی باشد، رفع کنیم تا آنها بیش از گذشته پای کار باشند.

استاندار مازندران همچنین رفع مشکل اقتصادی جنگل نشینان را از دیگر پیشنهادهای خود برای حفاظت بهینه از جنگل های هیرکانی برشمرد و گفت: بخش زیادی از روستاهای استان های شمالی کشور در حاشیه جنگل ها قرار دارد و اقتصاد و معیشت این خانوارهای موسوم به جنگل نشین از این اراضی تامین می شد و با محدودیت های ایجاد شده یا در حال ایجاد برای ورود به جنگل از محل قانون تنفس، اقتصاد این خانوارها دچار مشکل شده است.

وی افزود: قطعاً بدون توجه به رفع مشکلات معیشتی و اقتصاد جنگل نشینان نمی توانیم به درستی از جنگل های هیرکانی حفاظت کنیم و باید این بخش نیز در فرآیند اعتباری دیده شود تا بتوانیم اشتغال جدیدی را با کمک های اعتباری که بخشی از محل اعتبار جهانی با ثبت شدن جنگل های هیرکانی اختصاص داده می شود، تامین کنیم.

استاندار مازندران همچنین از فاضلاب و پسماند به عنوان دیگر چالش مهم حفاظت از جنگل های هیرکانی در استان های شمالی یاد کرد و گفت: در دولت تدبیر و امید برای رفع مشکل فاضلاب های خانگی و صنعتی و پسماند در استان های شمالی به خصوص مازندران اعتبارات خوبی اختصاص داده شد، ولی همچنان این مشکل به عنوان چالش پیش رو، وجود دارد.

حسین زادگان افزود: اگر چه در مازندران دفن زباله در داخل جنگل های هیرکانی انجام نشده، ولی باید در کنار ثبت جهانی این مواهب طبیعی معضل پسماند و فاضلاب ها نیز در استان های شمالی رفع شود و بدون توجه به یک بسته کامل نمی توان امیدی به حفاظت از جنگل های هیرکانی داشت.

وی بخشی از خسارت ها به جنگل های هیرکانی را ناشی از بی توجهی به این ذخایر بزرگ دانست و اظهار داشت: در شرایط فعلی که با ثبت جهانی انسجام همگانی اعم از ملی، استانی و جهانی برای حفاظت از این اراضی ایجاد شد، باید با بهره گیری از طرح های پژوهشی و نقطه نظرات پژوهشگران و محققان نسبت به حفظ بهتر این ذخایر پا پیش گذاشت.

استاندار مازندران علت بخشی از تعرضات صورت گرفته به جنگل های هیرکانی در گذشته را ناشی از بی اطلاعی شهروندان از مزیت های این موهبت طبیعی برشمرد و گفت: رسانه ها باید همانند سایر حوزه های دیگر در این بخش نیز اطلاع رسانی درستی نسبت به ظرفیت ها، مواهب این ذخایر به جامعه داشته باشند تا با آگاهی دهی به جامعه بتوانیم نسبت به آن حفاظت همگانی بیشتری را ایجاد کنیم.

حسین زادگان بروز آفات از جمله آفتی که متوجه شمشاد خزری در سال های اخیر شده، به عنوان چالش دیگر برشمرد و یکی دلایل گسترش این آفت را هم بی توجهی به مهار آن دانست.

وی با اظهار اینکه شمشاد خزری از گونه های اصیل و موثر در جنگل های شمال ایران است، توضیح داد: عدم آشنایی با اهمیت این گونه سبب شد تا در برابر آفت بدرستی مورد حفاظت قرار نگیرد، در حالی که رسانه ها نقش مهمی در اطلاع رسانی دارند و بر این باوریم که با ورود رسانه ها به این مباحث مشکلات ما در این حوزه ها کمتر می شود.

بخش هایی از جنگل های هیرکانی ۱۴ تیر ماه امسال در چهل و سومین اجلاس کارگروه میراث جهانی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) که در باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان برگزار شد، تحت نام میراث طبیعی ایران، با تأیید اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت (IUCN)، به نام ایران ثبت جهانی شد و در فهرست میراث جهانی قرار گرفت.

true
برچسب ها :
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true